Newsletter:

Na skróty

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualnosci

Tegoroczny Kongres Klastrów Polskich był wydarzeniem towarzyszącym konferencji pn. Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej, którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Związek Pracodawców Klastry Polskie jest partnerem honorowym ww. wydarzenia.


Hasło przewodnie Kongresu: „Dla siebie, czy dla innych"? Czy klastry są użytecznym narzędziem rozwoju innowacyjnej gospodarki i tworzenia miejsc pracy, ma dać impuls do debaty nt. między innymi współpracy gospodarczej w wiodących obszarach przemysłu i usług, inteligentnych specjalizacji europejskich, krajowych i regionalnych oraz wzrostu gospodarczego opartego na innowacyjności poprzez działalność klastrów.


Wśród wielu omawianych i prezentowanych zagadnień był szczególnie nas interesujący Panel pod nazwą „Branża Budowlana jako innowacyjna Gałąź Gospodarki. Nowe ekologiczne i energooszczędne rozwiązania”.


Moderatorem była Pani Edyta Pęcherz z Klastra Zrównoważona Infrastruktura.


W Panelu uczestniczyli :

Krzysztof Piątek z głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego,

Wojciech Trojanowski – Członek Zarządu Strabag Sp. z o.o.

Krzysztof Żarnotal – Synthos S.A.

Irena Łobocka – Koordynator Klastra (Klaster Zrównoważona Infrastruktura)

Jednym z głównych omawianych tematów była tzw „Nowa rewolucja przemysłowa”.


Przemysł 4.0 lub czwarta rewolucja przemysłowa, to terminy określające zmiany społeczne, przemysłowe i technologiczne wywołane cyfrową transformacją przemysłu.


Gwałtownie następująca cyfryzacja całych społeczeństw zmienia metody produkcji oraz to, jak, kiedy oraz ile kupujemy.


Przemysł 4.0 wprowadza wiodące rozwiązania informatyczne we wszystkich aspektach produkcji, umożliwiając tworzenie nie tylko zamówionych przez nas specyficznych produktów, lecz także całych powiązanych ze sobą łańcuchów wartości. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii ICT możliwe jest dokładniejsze dopasowanie produkcji do oczekiwań klienta przy zachowaniu niskich kosztów, wysokiej jakości
i wydajności.


Najważniejszym surowcem dla tej cyfrowej rewolucji są dane. Efektywne ich wykorzystanie jest kluczowe dla biznesu przyszłości.


Produkcja samochodów, samolotów i maszyn bez użycia systemów sterowanych komputerowo dziś jest już nie do pomyślenia. Można to nazwać „Przemysł 4.0“. Budownictwo niestety nie nadąża za tymi trendami, dlatego trudno jest jeszcze mówić
o Budownictwie 4.0.


Prelegenci zwrócili uwagę, że nadal większość budynków powstaje z wykorzystaniem metod, które były stosowane już 50 lat temu. Pierwsze próby budowania domów przy użyciu robotów nie były udane i w zasadzie nie wyszły poza stadium eksperymentu. Także budynki
z drukarki 3D wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Ale aktualny boom budowlany i przekonanie, że budownictwo z powodu swojej szkodliwości dla środowiska to branża, w której szczególnie potrzebne jest działanie, stanowi dla naukowców motywację do poszukiwania nowych materiałów i technologii budowlanych.


Wszyscy zgodnie stwierdzili, że budynki w których spędzamy zdecydowanie największą część swojego życia powinny być jak najbardziej przyjazne dla człowieka.


Niestety tak jak szybko można wdrażać technologie 4.0 w halach produkcyjnych, tak znacznie trudniej o realizacje inwestycji w nowych technologiach na placu budowy. Potrzeba jeszcze dużo czasu aby można było w pełni wdrożyć Przemył 4.0 w tradycyjnym budownictwie.


W dyskusji poruszono również zagadnienia związane z ochroną środowiska.


W dzisiejszych czasach dbanie o środowisko jest ważnym elementem naszego życia. Cały czas szuka się jak najlepszych sposobów na wykorzystanie odpadów, aby w ten sposób zmniejszyć i tak rosnącą w przerażającym tempie liczbę śmieci.


Doskonałym przykładem jest zastosowanie granulatu z opon samochodowych do produkcji mieszanek asfaltowych wykorzystywanych przy budowie dróg, o czym w bardzo interesujący sposób odpowiedział Pan Wojciech Trojanowski – Członek Zarządu Strabag Sp. z o.o.


W Kongresie uczestniczył Grzegorz Tworek Koordynator Świętokrzysko – Podkarpackiego Klastra Budowlanego „INNOWATOR”.


Staropolska Izba Przemysłowo - Handlowa, ul. Sienkiewicza 53, 25-002 Kielce
www.siph.com.pl, biuro@siph.com.pl

Wykonanie: Producer